inc

Atnaujinta 2007-02-11


Žmogaus ranka gamtoje

     DOVYDAS 18 m.


   Neringa įsikūrusi unikaliame Lietuvos krašte - Kuršių nerijoje – siaurame pusiasalyje, skiriančiame Kuršių marias nuo Baltijos jūros. Mokslininkai teigia, jog Kuršių neriją Baltijos jūros bangos ir vėjai suformavo daugiau kaip prieš penkis tūkstančius metų. Kuršių nerijos pasididžiavimas - smėlio kopos – susidarė vėjui švelniai pustant išdžiūvusį smėlį.

   Kaip matyti šioje nuotraukoje, dabar šis kraštas yra paliestas žmogaus rankos. Tačiau bet kokia žalinga veikla krašte uždrausta, nes jis priklauso Kuršių nerijos nacionaliniam parkui. Todėl ir nuotraukoje matoma rezidencija apsupta augmenijos: pušų ir kur ne kur pasitaikančių nedidelių eglaičių. Įdomu tai, jog dažniausiai pučiantis 5,5m/s greitis kartais sustiprėja iki 25m/s ir daugiau, ir negailestingai laužo ar išverčia senesnes pušis, kurios bejėgiškai paklūsta žemės traukos dėsniams. Be to, pastebėtina, kad dėl skirtingos šaknų sandaros, pušys dažniausiai tiesiog lūžta ties kamieno apačia, o eglės – paprasčiausiai išverčiamos. Pagoniškoje Lietuvoje eglė turėjo ypatingą reikšme, pagal šio medžio pavadinimą ir kilo vardas Eglė.

   Žiemą Kuršių neriją padengia vidutiniškai 10-12 cm sniego, kuris kraugeriškai sugeria visas į jį krentančias spektro spalvas, todėl yra akinamai baltas. Dar ir dabar kai kurios Afrikos gentys, gyvenančios netoli Kilimandžaro ugnikalnio, kurio viršūnę puošia sniego vainikas, mano, jog tai sidabras. Temperatūrai pasiekus 0 laipsnių Celsijaus, sniegas pavirsta skysta, klampia mase, kuri palaipsniui virsta vandeniu. Tačiau kartais, dėl per didelės žmogaus veiklos Neringoje, sniegas yra „sutepamas“. Taip yra dėl deginimo produktų emisijos į aplinką.

   Pirmame plane matosi legendinės Lietuvos padangių skrajūnės – gulbės. Jos iškenčia stingdančio vandens šaltį ir gana vėlai teišskrenda į šiltuosius kraštus. Žinotina, kad paviršiaus vanduo būna šilčiausias, nes jį šildo saulės energija. Metinė suminė radiacija nerijoje sudaro 90 kcal/cm² ( viena kalorija, tai šilumos kiekis, kurio reikia vienam gramui vandens sušildyti iki 1 °C). Vanduo esant -1 laipsnio pagal Celsijų temperatūrai virsta ledu, kuris dėl mažesnio tankio lyginant su vandeniu, išsilaiko vandens paviršiuje.

   Apskritai, stebint unikalią Kuršių nerijos gamtą supranti, kad vienintelis neigiamas reiškinys šiame Lietuvos krašte yra žmogaus veikla.


 

 

Už informacijos autentiškumą pateiktą straipsnyje atsako straipsnio autorius.

365 įsimintinos foto akimirkos - viename CD >>>

Į viršų


Google
 

IRKLAKOJIS - aktyvus poilsis ir pramogos Neringoje

Pradžia * Neringa * Atvykimas * Skelbimai * Parduoda * Renginiai

Apgyvendinimas: Nida * Preila * Pervalka * Juodkrantė * Palanga * Nuoma žiema

© Šio tinklapio visos turtinės ir neturtinės teisės priklauso tinklapio savininkui. Tinklapio naudojimas komerciniams, profesiniams ir kitokiems ne asmeninio pobūdžio tikslams yra draudžiamas ir užtraukia atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Tinklapio administratorius: info