inc

Atnaujinta 2007-02-11


     Ugnis

     Tautvilė 18 m.


   Ugnis, žemė, vanduo ir oras jau nuo seno yra laikomi gyvybės teikėjais, grožio ir išminties sėmimosi šaltiniais. Ne viename garsiame paveiksle, dainoje, posme yra pavaizduoti šie keturi elementai, atsispindintys žmonių gyvenime

   Lietuvių liaudies dainose didelis dėmesys skiriamas saulei, gyvybės bei laimės nešėjai, netgi motulės ar dukterys šaukiamos jos vardu. Žymaus kompozito-riaus bei dailininko M. K. Čiurlionio kūryboje taipogi dominuoja saulės, ugnies, šviesos motyvai, kurie daugumai lietuvių, gyvenančių šiame vėjuotame ir vėsiame krašte, priverčia nusišypsoti sielą.

   Oras susideda iš dešimties elementų, tokių kaip azotas, deguonis, argonas, metanas. Jo dievybės – aitvarai. Jau nuo seno tikima, jog jie atneša laimę bei priteklių į dorų žmonių namus. Netgi Donelaitis „Metuose“ rašė: „...laukus orai gaivindami glostė...“, tarsi sakydamas, kad vėjas atnešė gausų derlių, užtikrindamas gerovę.

   Taip pat ne viena odė yra skirta žemei, jos garbinimui, kuri prieš 200 milijonų metų sudarė vienas žemynas - Pangėja. Senovės lietuviai meldėsi deivei Žemynai, prašydami jos pagalbos. Vis dėlto žmoguje slypi kažkas, kas yra perduodama iš kartos į kartą – meilė ir pagarba gamtai, tik augdami šioje sugedusioje visuomenėje, kurios pagrindinis tikslas – išrasti dar mažesnį mobilųjį telefoną, žmogus pamina per amžius saugotas vertybes.

   O tai, jog vanduo yra bene svarbiausia gyvenimo sąlyga, liudija ne tik tai, jog jis sudaro 71 % žemės paviršiaus, ar pasižymi savo pavidalo keitimu (iš skysčio pavirsti ledu ar dujomis), bet ir legendomis, apipynusiomis net ir mažiausius šaltinėlius, jau nekalbant apie Baltiją, kurioje nuskendo ne tik Jūratės ir Kastyčio meilė.

   Viskas šiame pasaulyje turi savo vietą - smėlio smiltis, medžių lapai, lietaus lašai, žmonių jausmai, ir net nepagalvotum, kad tokioje mažoje planetoje kaip Žemė, kuri palyginti su kitomis yra smeigtuko dydžio, telpa tiek didingų ir retkarčiais, atrodo, nesuderinamų pasaulių, kurie, praėjus milijonams metų, vis dar laikomi stebuklu.

   

   

   

   

   


 

 

Už informacijos autentiškumą pateiktą straipsnyje atsako straipsnio autorius.

365 įsimintinos foto akimirkos - viename CD >>>

Į viršų


Google
 

IRKLAKOJIS - aktyvus poilsis ir pramogos Neringoje

Pradžia * Neringa * Atvykimas * Skelbimai * Parduoda * Renginiai

Apgyvendinimas: Nida * Preila * Pervalka * Juodkrantė * Palanga * Nuoma žiema

© Šio tinklapio visos turtinės ir neturtinės teisės priklauso tinklapio savininkui. Tinklapio naudojimas komerciniams, profesiniams ir kitokiems ne asmeninio pobūdžio tikslams yra draudžiamas ir užtraukia atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Tinklapio administratorius: info