inc
Neringos istorijos muziejus, Pamario g. 53, LT-93124, Nida, Žvejo etnografinė sodyba, Naglių g. 4, LT-93123, Nida
Tel.: (8-469) 52372, (8-469) 51162, El. paštas: neringosmuz@is.lt


Apie muziejų
Naujienos, įvykiai, renginiai
Neringos istorijos muziejus
Žvejo etnografinė sodyba
Kurėnų vėtrungės
Archyvinės nuotraukos


NERINGOS ISTORIJOS MUZIEJAUS IŠTAKOS

Istorijos muziejus Nidoje… Dažnas, kuris čia lankydavosi prieš keliasdešimt metų, vėl norėdamas geriau susipažinti su šio unikalaus krašto istorija, skuba bažnytėlės pusėn, kur ilgą laiką veikė garsus tuo metu Nidos istorijos muziejus. Jo šiandien čia jau nebėra ¬ pastatas atiduotas teisėtiems jos savininkams.

Beje, taip jau gyvenimas lėmė, kad Nidos istorijos muziejus ne kartą buvo kilnojamos iš vienos vietos į kitą. Pirmosios žinios apie Nidoje veikiantį muziejų mus yra pasiekusios dar iš 1928 m. Minima, kad čia veikia Užmario muziejus. 1929 metais jis paminėtas Kopų vardu. Reikia manyti, kad tai tas pats muziejus, nes nerija tada buvo vadinama dar ir Užmariu bei Kopomis. Žinių apie šį muziejų išliko nedaug.

1989 m. balandžio 6-12 dienomis Sigita Jacinecvičienė „Gimtojo krašto” publikacijoje „Sugrąžinus bažnyčią, be pastogės liko muziejus”, rašė, kad mintį įkurti Nidoje pirmąjį istorijos muziejų iškėlė moksleivis Frizas Kyras. 1924 m. jis į mokyklą atsinešė Nidos kopose rastą švedišką XVII a. monetą ir tuo paskatino visus savo bendraamžius labiau domėtis nerijos istorija, rinkti išliekamąją vertę turinčius eksponatus. Nuo tada mokiniai kartu su istorijos mokytoju rengdavo išvykas į kopas ir jų metu rinko smėlio atpustytas įvairias senovinių daiktų šukes, titnago dirbinius ir kt.

Ieškodami muziejui eksponatų, po kopas keliavo ir vokiečių mokslininkai O. Tišleris, A. Kacenbergeris, P. Šyferdeceris. 1925 m. šį darbą pratęsė Karaliaučiaus knygų prekiautojas Paulius Aderjanas. Muziejų steigti buvo nutarta 1926 m. Vietą jam parinko tarp kapinaičių ir P. Izefelso namo. Pastato projektą sukūrė ir statybos darbams vadovavo inžinierius iš Klaipėdos Riksfordas ir architektas Reismanas. 1928 m., dalyvaujant vietiniams gyventojams, vietos valdžios atstovams, buvo padėtas muziejaus pastato kertinis akmuo. Namas pastatytas už žvejų paaukotus pinigus. Muziejus iškilmingai atidarytas 1933 m. liepos 14 d. Jame veikė trys skyriai: 1. Archeologija ir etnografija; 2. Nerijos gamta; 3. Nerija mene ir literatūroje.

Muziejus veikė dabartinių „Kastyčio” poilsio namų vietoje, senųjų kapinaičių teritorijoje. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje muziejus buvo sunaikintas.

Danutė Ramonaitė

  

Į viršų

Neringos vėtrungės – gražiausi ir unikaliausi Kuršių nerijos simboliai


Google
 

IRKLAKOJIS - aktyvus poilsis ir pramogos Neringoje

Pradžia * Neringa * Atvykimas * Skelbimai * Parduoda * Renginiai

Apgyvendinimas: Nida * Preila * Pervalka * Juodkrantė * Palanga * Nuoma žiema

© Šio tinklapio visos turtinės ir neturtinės teisės priklauso tinklapio savininkui. Tinklapio naudojimas komerciniams, profesiniams ir kitokiems ne asmeninio pobūdžio tikslams yra draudžiamas ir užtraukia atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Tinklapio administratorius: info