inc
Neringos istorijos muziejus, Pamario g. 53, LT-93124, Nida, Žvejo etnografinė sodyba, Naglių g. 4, LT-93123, Nida
Tel.: (8-469) 52372, (8-469) 51162, El. paštas: neringosmuz@is.lt


Apie muziejų
Naujienos, įvykiai, renginiai
Neringos istorijos muziejus
Žvejo etnografinė sodyba
Kurėnų vėtrungės
Archyvinės nuotraukos

Kurėnų vėtrungės

Kuršių marių žvejai jau nuo XIV-XV a. turėjo tik šiam vandens telkiniui būdingas burines valtis. Didžiosios - vadintos kurno valtimis (kurėnais), mažesnės - kiudelvaltėmis, bradinėmis, venterinėmis. Visos jos buvo plokščiadugnės, mažos grimzlės, bortai statūs, ąžuolinių lentų, o stiebų viršūnes puošė vėtrungės. Vėtrungių atsiradimas žvejų laivuose susijęs su žvejybos priežiūra ir kontrolės raida Prūsijos karalystėje XIX amžiuje.


1844 m. birželio 26 d. valdžios įsakymas nustatė, kad kiekvienos burvaltės savininkas privalo ant stiebo kelti 2-jų pėdų ilgio ir 1-os pėdos pločio vėliavą. Vėliavos spalva, jų deriniai ir nesudėtingos geometrinės formos piešiniai buvo nustatyti konkrečiai kiekvienai gyvenvietei (vietovių ženklai). Spalvos buvo parinktos kontrastingos, kad kaimo ženklas gerai matytųsi iš tolo: Kuršių nerijai - juoda ir balta spalva, rytiniam marių krantui - balta ir raudona, pietiniam - mėlyna ir geltona.


Pirmosios vėtrungės su vietovių ženklais buvo daromos iš tvirtos drobės arba skardos, o jų gale pritvirtinama medžiaginė vėliavėlė. Ilgainiui Kuršių nerijos žvejai vėtrunges ėmė puošti mediniais pjaustiniais ir dažyti įvairiomis spalvomis. Dažniausiai išpjaudavo stilizuotus geometrinius ir augalinius ornamentus, jūreivystės motyvus, tikėjimo ir meilės ženklus, valstybingumo simbolius. Taip radosi Kuršių marių vėtrungės, kurias vietiniai vadino "karūnomis", "spalvomis" arba "vėlukais". Kuršių nerijos žvejai savo burvalčių stiebuose kėlė "valtes flagą".


Laikui bėgant, Kuršmarėse pakito žvejybos tradicijos, išnyko senosios žvejų valtys, o su jomis ir vėtrungės. Prabėgo daugel metų, kol pajūryje gyvenantys dailininkai ir architektai prikėlė jas naujam gyvenimui. 1998 m. tvarkant marių krantinę Nidoje, gimė idėja įrengti vėtrungių ekspoziciją po atviru dangumi. Projektą parengė architektai brolis ir sesuo R. ir R. Krištapavičiai. Vėtrunges ekspozicijai pagamino bene vienintelis Lietuvoje burvalčių vėtrungių meistras V. Bliūdžius iš Švėkšnos. Pirmosios vėtrungės Nidos krantinėje pastatytos 2004 m. Tęsiant projektą, 2005-2007 m. Nidos marių krantinė nuo Žvejo etnografinės sodybos iki buvusio H. Blodės viešbučio pasipuošė ant natūralaus dydžio stiebų iškeltomis Kuršių nerijos kaimelių vėtrungėmis.



Paspauskite pele ant nuotraukos, kurią norėtumėte pamatyti didesnę. (Nuotrauka atsidarys naujame lange!)


Virtuali Kuršių žvejų vetrungių galerija >>>



Atnaujinta 2014-02-10

Į viršų

Neringos vėtrungės – gražiausi ir unikaliausi Kuršių nerijos simboliai


Google
 

IRKLAKOJIS - aktyvus poilsis ir pramogos Neringoje

Pradžia * Neringa * Atvykimas * Skelbimai * Parduoda * Renginiai

Apgyvendinimas: Nida * Preila * Pervalka * Juodkrantė * Palanga * Nuoma žiema

© Šio tinklapio visos turtinės ir neturtinės teisės priklauso tinklapio savininkui. Tinklapio naudojimas komerciniams, profesiniams ir kitokiems ne asmeninio pobūdžio tikslams yra draudžiamas ir užtraukia atsakomybę pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Tinklapio administratorius: info